A favorite anti-hero

J.D. Salinger’s ‘The Catcher in the Rye” is an American classic. The story of a young adult, Holden, who recounts his feelings of alienation while attending a private school. His honest thoughts expressed in a conversational style of language – including a great amount of vulgar terms – are what make this book an interesting read. The story is mostly sad but there’s a lot of humor in its honesty. These short lines will give you an idea if you haven’t read this.

“Among other things, you'll find that you're not the first person who was ever confused and frightened and even sickened by human behavior. You're by no means alone on that score, you'll be excited and stimulated to know. Many, many men have been just as troubled morally and spiritually as you are right now. Happily, some of them kept records of their troubles. You'll learn from them—if you want to. Just as someday, if you have something to offer, someone will learn something from you. It's a beautiful reciprocal arrangement. And it isn't education. It's history. It's poetry.”

“I used to think she was quite intelligent, in my stupidity. The reason I did was because she knew quite a lot about the theater and plays and literature and all that stuff. If somebody knows quite a lot about all those things, it takes you quite a while to find out whether they're really stupid or not.”

“Don't ever tell anybody anything. If you do, you start missing everybody.”

 • Blerina Shehu

  ndoshta ke te drejte Jora… ndonjehere e kam ngaterruar nje “poezi” me nje ore te thate leksioni… nuk di a e kam kuptuar mesimin sepse ne te vertete une e dashuroj “poezine” dhe “historine” dhe cdo here shpresoj te jete autentike. jo gjithmone rezulton ashtu, por kur ndodh that is a miracle of freedom 😉

  • joravaso

   Edhe ti ke te drejte, mbase duke I konsideruar te gjithe ata qe ndoshta jane autentike, arrin te dallosh ata qe jane. Miracle of freedom per mua eshte si ty, por edhe te arrish momentin kur humb shume pak kohe me ata te gabuarit.

   • Blerina Shehu

    I’ll work on it! 😉

 • Sier Pino Vaso

  Boy,when you are dead ,they fix you up.I hope to hell when I do die somebody,has sense enough to just dump me in the river or something,anything expect sticking me in goddam cemetery.People coming and putting a bunch of flowers on your stomach on Sunday and all that crap.Who wants flowers when you are dead.JD Salinger “The Catcher in the Rye” chapter 20.

  • WWH

   no worries, they put the flowers for themself not for the dead one.

   • joravaso

    hahaha That is exactly what Salinger is saying

  • joravaso

   He hopes that somebody will have the sense but even when somebody does, society pulls them back

 • ilir

  Thanks for bringing this up Jora 🙂
  Tani e shtova dhe nje autor per te lexuar;) dhe me pelqen paragrafi ku pranon his stupidity, pasi njerezit ndonjehere confuse those things… padashje fokusohen ne siperfaqe dhe terhiqen nga nje diskutim “intelektual” duke harruar qe ne shumicen e rasteve vlerat e verteta duken ne random moments, ne nje shaka, apo debat spontan, ku veren nese nje person eshte aq inteligjent sa te diskutosh apo ka nevoje te referoje ne nje teater apo liber… dhe ketu dalim aty te “worst reader” 😛

  • joravaso

   Thank you for your comments Ilir!
   Ne fakt, ky libri ja vlen se lexohet brenda dy oresh maksimumi dhe ka shume pjese te lezetshme, me sa mbaj mend. Kjo qe zgjodhe ti eshte nje nga pjeset e mia te preferuara se shume njerez genjehen! Salinger e ka thene shume thjesht dhe saktesisht edhe shpjegimi jot e ka qartesuar! Me kujton personazhin e Ellen Paige te “To Rome with Love” – filmi s’eshte ndonje gje e madhe, por kjo pjese shume e forte

 • WWH

  mmm klasike, nje cun i mire kunder botes se keqe,(nje dead end i sigurte :)) per mendimin tim s’ja vlen me harxhu kohen me kto libra ku japin modelin e njeriut me moral qe humbet luften ndaj botes keqes, sorry, po s’jam shume dakort

  • kleitia

   Ne fakt, eshte bota qe mban anen e moralit ketu keshtu qe mbase ia vlen…

   • WWH

    pls explain, se mua mu duk keshtu prandaj. duke gjykuar edhe nga titulli i cili eshte endrra qe shihte ky cuni. por ne fakt me termin “cun i mire” desha te thosha qe ky ishte “i ndershem” ndersa “bota ja kishte me hile” . Gjithsesi ka shprehje te lezecme po une nuk do kisha zgjedhur keto te Jores, por keto:

    “Life is a game, boy. Life is a game that one plays according to the rule.”

    Yes, sir. I know it is. I know it.”

    Game, my ass. Some game. If you get on the side where all the hot-shots are, then it’s a game, all right-I’ll admit that. But if you get on the other side, where there aren’t any hot-shots, then what’s a game about it? Nothing. No game.”

    “I wouldn’t exactly describe her as strictly beautiful. She knocked me out, though.”

    • joravaso

     Me vjen mire qe paske “harxhu kohen” duke gjetur keto citatat por edhe une nuk do kisha zgjedhur asnjeren…Po kjo eshte gjeja e bukur e ketij libri, ka per te gjithe dhe prandaj duhet lexuar 😉

     • WWH

      eshte hera e pare (sado paradox te te duket) qe une po shkruaj diku ne internet ever. eshte nje new way per te “harxhu kohen” me sa duket.

  • joravaso

   Per kete formule ke disi te drejte. As une nuk jam dakord me “rebel without a cause” por kjo nuk do te thote qe nuk duhen kuptuar…se ne nje moment, te gjithe e kane kete ndjenje. Lexoje me me kujdes citaten “Among other things…” se e shpjegon mire. It takes 1 minute

   S’ke pse thua sorry nese s’je dakord…e mirepres cdo sfide :p

   Gjithashtu, prandaj kam nenvizuar “anti-hero”…klasike per mua eshte kur protagonisti eshte “hero” (pra, i ndershem kunder botes) ndersa personazhi i Holden eshte anti-hero dhe kjo eshte klasiko-moderne :p

   • WWH

    e lexova, po s’jam dakort, nuk me pelqen ideja e te mesuarit nga experienca po c’ti besh ka raste qe duhet ta pranosh e aq me teper urrej konceptin share-and-enjoy :). Por mund te them se ka gjera te verteta tek-tuk.